Affiliate Marketing Ürün Seçimi (AF-5)

Paylaşarak ücretsiz derslere destek ver:
Affiliate Marketing (AF-2)

Affiliate Marketing (AF-5)

Affiliate marketing ücretsiz derslerinin beşinci bölümüne hoşgeldin. Bundan önceki dersimiz Affiliate Ağları ‘ydı. Yerli ve yabancı affiliate ağlarından bahsetmiştim. Umuyorum ki, bundan önceki dersimizde kendine uygun bir affiliate ağına dahil olmuşsundur.

Bu dersimizde, affiliate marketing yoluyla internetten para kazanmada en önemli husustan bahsedeceğim. Yani ürün seçiminden. Bir çoğumuz ve ben dahil, ilk başladığımızda bir hata yaparak başlarız. Bu hata şüphe yok ki ürün seçimini yanlış yapmak! Ürün seçimini yanlış yaptığımızda, zincirleme bir hatalar zinciriyle karşılaşıyoruz.

 1. Seçtiğimiz üründe çok aşırı bir rekabet olduğunu görüyoruz.
 2. Seçtiğimiz ürünün geri dönüşümü emeğimizi karşılamıyor.
 3. Üründen tahmin ettiğimiz kadar kazanamıyoruz.
 4. Başarısızlığı kabul ediyoruz.

Bütün bunlar, yanlış ürün seçimiyle başlıyor arkadaşlar. Özellikle, bizim yaptığımız en büyük hata ne biliyor musunuz? Affiliate marketing yapmayı sadece internetten para kazanmayı öğreten ürünlerden ibaret sanıyoruz. Ama bu noktada, başka bir sorunla karşı karşıya kalıyoruz. Dijital ürünlerimizin, çok büyük bir çoğunluğunu (%80-90) internetten para kazanma ürünleri oluşturuyor. Bu noktada, biz de bir çok insan gibi bu dijital ürünlerin satışına aracılık ediyoruz. Bundan dolayı da az bir kazanç sağlıyoruz!

Affiliate Marketing Doğru Ürün Seçimi

Bu noktada, kendimize sormamız gereken soru şu; doğru ürün seçimi nasıl olmalıdır? Eğer doğru ürün seçimi, bizim kazançlarımızı ve başarımızı doğrudan etkileyecekse nasıl bir ürün seçmeliyiz?

Size verebileceğim en önemli tavsiye, satışına aracılık edeceğiniz ürün internetten kazanç ürünleri olmasın! Bu işe ilk başladığımda, benim yaptığım en önemli hata buydu. Evet doğru bir noktaya geldiğinizde, iyi bir kazanç kesinlikle elde edebilirsiniz. Ama şunu unutmayın, bu işe yeni başlıyorsanız ve profesyonel değilsiniz. Profesyonel olmadığınız zaman da bu tarz ürünlerde kısa süre içerisinde başarıyı elde edemezsiniz.

Biliyorum, bu işi yerel olarak yaptığınızda daha yeni bahsettiğim gibi çok fazla ürün çeşidi yok. Ürün çeşitleri özellikle internetten kazanç alanında yoğunlaşmış, ama yine de satışına aracılık edebileceğiniz ürünler var. Ve gayet iyi kazanç elde edebilirsiniz. Kazanç Vakti ‘ni takip eden okuyucularımdan, Meltem Hanım ‘ın bir derse yaptığı yorumu birlikte okuyalım.

affiliate marketing

 

Doğru ürün seçimini yapmanız, iyi de bir kazanç getirir. Lütfen bunu unutmayın.

Affiliate Marketing

Affiliate marketingde ürün seçimi nasıl olmalıdır?

Affiliate Marketing ‘de Ürün Seçiminde Dikkat Edeceklerimiz

Ürün seçimimin hayati bir önem taşıdığımı belirtmiştim. Peki başka nelere dikkat etmemiz gerekiyor?

 1. Seçtiğiniz ürünün satış sayfası: Satışına aracılık edeceğiniz ürünün satış sayfası öncelikle sizi ikna etmelidir. Siz o konuyla ilgilenseydiniz o ürünü satın alır mıydınız? Ürünün satış sayfasında yeterince bilgi verilmiş mi?
 2. Komisyon oranı: Ürününüzü seçtiniz. Komisyon oranı nasıl? Sizi tatmin ediyor mu? Seçtiğiniz ürünün benzerleri varsa onların verdiği komisyon daha mı iyi?
 3. Ürün sahibinin desteği: Ürün sahibi, satış ortaklarına destek oluyor mu? Lütfen, ürün sahibine bir mail atın. Ne kadar ilgili birisi bunu görün. Sonuçta siz oraya ziyaretçi yollayacaksınız ve eğer ziyaretçi yani potansiyel müşteri, ürün sahibine mail atar da cevap alamazsa bu kötüdür. Ve o müşteri, ürünü satın almayacaktır. Lakin, ürün sahibi ilgiliyse bir + puan daha!
 4. Görsel grafikler: Satışına aracılık edeceğiniz ürün için kullanabileceğiniz görsel grafikler bulunuyor mu? Unutmayın, görsel grafikler en az ürün kadar önemlidir. Ve müşterinin dikkatini çekmenin en iyi yollarından birisidir.
 5. Tanıtım yazıları: Ürün sahibi, ürününü yayınladı. Peki satış ortaklarına ürünü hakkında ne kadar bilgi veriyor? Unutmayın, ürünü ne kadar iyi tanırsanız o kadar iyi satarsınız. Ürün hakkında tanıtım yazıları eğer varsa ve açıklayıcıysa bu da +1 puan daha.

Eğer bütün bu yazdıklarıma dikkat ederseniz, ürün seçimini doğru yaparsınız. Yeniden ve yeniden belirtiyorum. Bu işte en önemli noktalardan birisi ürün seçimidir. Bu işe yeni başlayan veya başlayacak okuyucularım buna daha çok dikkat etsinler. Bunu söylüyorum, çünkü ilk başarınız veya başarısızlığınız bu işe devam etmenizi belirleyecek.

Bu Ders Hakkında Notlar

Bu ders içerisinde affiliate marketing de doğru ürün seçiminin nasıl olması gerektiğini öğrendin. Bu noktada senden bir ricam var, şimdi lütfen satışına aracılık edebileceğin ürünleri incele ve bunu yaparken yukarıda bahsettiklerimi göz önünde bulundur. Ürün seçimini doğru yapman, başarında / başarısızlığında büyük etki sahibi olacaktır bunu lütfen unutma.

Altıncı Ders Hakkında Bilgilendirme

Altıncı dersimizin konusu, ürünleri hangi yollarla satabileceğimiz olacaktır.

Yorumlarınız, Önerileriniz ve Sorularınız

Sana her konuda destek vermeye hazırım. Sorularını aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsin. Böylece başka okuyucularda senin soruna verdiğim cevaptan faydalanır.

Bu dersleri yazarken, atladığım, bahsetmediğim noktalar insanlık halidir, olabilir. Eğer böyle bir şey söz konusuysa bunu bana belirtmeni isterim. Düşünceni ve yorumunu paylaş ki, ben de neyi doğru / yanlış yaptığımı bileyim. Buraya tıklayarak, Facebook ‘daki Kazanç Vakti grubuna da dahil olabilirsin.


Duayen Bilişim ve Pazarlama 'nın kurucusu, profesyonel satış ortağı, girişimci ve yazar.

 • bpoyraz

  Merhaba,
  Bir ürün belirlediğimiz varsayalım.Yukarıdaki tavsiyelerinize uyarak beğendiğimiz bir ürün bulduk.Bu üründeki rekabeti nereden görebiliriz?Çünkü ürün arayışı içinde olan diğer satış ortakları da bu ürünü farketmiş olmalı ve satışlarına çoktan başlamış olmalılar.Hal böyle olunca rekabetin çok olduğu üründen uzak durmak gerekecek.

  • Cevabım biraz geç oldu, kusura bakmayın lütfen. Sorunuza gelirsem, Clickbank gibi yabancı platformlarda rekabet Gravity ‘ye bakılarak görülebilir. Ancak ben size daha kolay bir şey söyleyeyim. Rekabeti görmek için ürün ismini Google ‘da “ürün ismi” şeklinde aratın. Karşınıza çıkan sonuca göre rekabeti anlayabilirsiniz. Ancak hiç bu rekabet durumlarına bakmadan, kelime odaklı ilerlemek gerekiyor. Benim yazıda bahsettiğim asıl şey, “internetten para kazanma” kelime öbeğindeki rekabetin çok çok yoğun olması. Ama horlamayla alakalı bir üründe hedef kitleye ulaşmak için “horlamanın tedavisi” tarzında bir kelime öbeğinde rekabet çok daha düşük. Demek istediğim asıl şey bu.

 • Meltem

  Merhaba, hocam bu aralar tıkanmama sebep olan çok önemli bir handikap var önümde ve nasıl aşacağımı bilemiyorum. Gerçekten yardımınıza muhtacım. Şöyle ki bir önceki yorumumda sözünü ettiğim “eski sevgilim”e yazı girmekte zorlanıyorum. Daha doğrusu başlık bulma konusunda zorlanıyorum. Gerçi dilersem yüzlerce başlık bulup sınırsız türev oluşturabilirim (eski sevgiliyi geri kazanmak, eski sevgiliyi geri kazanma yolları, eski sevgiliyi geri kazanmanın en etkili yolları, eski sevgiliyi geri kazanmak için, eski sevgiliyi geri kazanmak üzerine) ancak bu durumun spam oluşturacağını söylüyor Goomass yazarları. Durum böyle olunca ben de başlık sıkıntısı çekiyorum.

  Dediğim gibi yazma konusunda hiçbir sıkıntım yok, istediğim kadar özgün yazı üretebilirim; ama başlık bulma konusuna gelince tıkanıp kaldım. Sitemde şimdilik 127 başlık var. Bloğumu güncel tutmak istiyorum; ancak başlık bulamadığım için tıkanıp kaldım.

  Aklıma şu da geldi: “Acaba “niş site”lerin hepsi aynı akıbete mi maruz kalıyor? Mesela “horlama” konusuyla ilgili kaç yazı başlığı çıkarılabilir?

  Not: Değerli hocam, her yazımda “eski sevgili” kelime grubunu kullanmam da sapam oluşmasına sebebiyet verir mi acaba? Vereceğiniz tavsiyeleri ve yazacaklarınızı dört gözle bekliyorum. Sağlıcakla…

  • Meltem hanım selamlar, bu aralar yoğunluğumdan dolayı yetişmekte güçlük çekiyorum kusuruma bakmayın geç cevabım için. Evet Goomass yazarlarının söylediği doğru, spam ‘e düşme ihtimali var. Fakat şöyle de bir durum var, blogunuz niş kategoride olduğundan dolayı yazabileceğiniz şeyler sınırlı ve siz buna rağmen oldukça iyi iş çıkarttınız. Şöyle bir tavsiye verebilirim. Eski sevgili konusu, kadın-erkek ilişkileri kategorisine girer. Bu noktada kadın-erkek ilişkileriyle alakalı yazılar yazmanız sıkıntı çıkartmayacaktır. Bu tarz yazılarınızda da eski yazılarınıza “eski sevgili” kelime öbeği üzerinden bağlantı verirseniz, çok da fayda olacağını düşünüyorum. Böylece yeni bir potansiyel müşteri grubuna daha hitap edersiniz. Sonuç itibariyle niş web sitesinin bir de üst konusu vardır. Bir üst konuya çıkabilir ve yazmaya devam edebilirsiniz. Kolay gelsin.

   • Meltem

    Teşekkür ederim değerli hocam, ben de buna benzer düşünceler içindeydim bu aralar. Cevabınız için çok teşekkür ederim tekrar. Sağlıcakla…

© 2017 Kazanç Vakti | Online Kazanç Kuruluşu. Tüm hakları saklıdır..· Makale RSS · Yorum RSS · Sitemap
· duayen