Affiliate Marketing Sisteminin İşleyişi (AF-2)

Paylaşarak ücretsiz derslere destek ver:
Affiliate Marketing (AF-2)

Affiliate Marketing (AF-2)

Affiliate marketing eğitimlerinin 2. bölümüne hoşgeldin. Bir önceki yazımda Affiliate Marketing Giriş ile başlangıç yapmıştım. Eğer okumadıysanız, lütfen öncelikle ilk dersi okuyun.

Sistemi Öğrenmenin Gerekliliği

Artık affiliate marketing sisteminin tam olarak ne olduğunu biliyoruz. Peki bu sistem nasıl işliyor? Şüphesiz ki, bir sistemden para kazanmak istiyorsanız eğer ve özellikle söz konusu alan internetten para kazanma ise, öncelikle o sistemin nasıl işlediğini öğrenmek durumundasınız. Bir sistemin nasıl işlediğini eğer biliyorsanız, o sistemi kazanç sağlamak için kullanabilir, nasıl kazanç sağlamanız gerektiği hakkında kendinize doğru sorular sorabilirsiniz.

Kolay Yollardan Uzak Dur

İnternet çok büyük bir kazanç kapısı doğru ama bir çok insanın yaptığı asıl yanlış, sistemi tam olarak öğrenmeden kolay para kazanma yollarını arayarak başarısız olması. Bu hatayı, bu işe ilk başladığım zamanlarda ben de yaptım. Ama acı bir tecrübeyle şunu öğrendim. Söz konusu internet dahi olsa, bir anda size köşeyi döndürecek bir buton yoktur. Bir işe başlayıp, ertesi gün kazanç sağlamaya başlayamazsınız. Eğer internetten para kazanma işlerine yeni başladıysanız… Zaman içerisinde, tecrübe elde ettiğinizde bunu başarabilmeniz mümkün. Sonuç olarak bu noktada size tavsiyem, lütfen kendinize bir iyilik yapın ve internetten para kazanma konusunda zor olanı seçin. Getirileri emin olun güzel olacaktır.

Affiliate Marketing Sistemi Nasıl İşler

AF-1 bölümünde affiliate sisteminin temel ögelerinden bahsetmiştim. Bu temel ögeler şunlardı;

 1. Affiliate programı
 2. Satış ortağı
 3. Ürün sahibi
 4. Ürün
 5. Müşteri

Bu ögelerin bir ilişki halinde olduğunu söylemiştim. Bu ilişki yazıya dökecek olursak şöyle ilerliyor.

Ali ‘nin bir ürünü var ve bu ürünü satmak istiyor, bu ürünün satışı için affiliate programına kayıt oluyor. Çünkü ürününü satacak bir çok insan gerekiyor ve Ali daha fazla kazanmak istiyor. Affiliate programına kayıtlı binlerce satış ortağı var ve satış ortaklarından birisinin de adı Cem. Cem bu ürünün satışını yapabileceğini düşünüyor ve bu ürünün satışı için de affiliate programından, kendisine özel olan linki alıyor. Daha sonra Cem, bu ürünün satışı için bir web sitesi oluşturuyor. Bu web sitesinde, affiliate programının kendisine verdiği özel linki de kullanıyor. Aradan zaman geçiyor ve Cem ‘in açtığı web sitesine ürünle ilgilenen bir müşteri geliyor. Müşteri, Cem ‘in linkine tıklayarak ürünün satış sayfasına gidiyor. Ürün hoşuna gidiyor ve satın alıyor.

Affiliate Marketing Sisteminin Arka Planı

Müşteri, Cem ‘in açtığı web sitesinde özel bir linke tıklamıştı. Bu link, Müşteri ‘nin bilgisayarına bir çerez olarak kaydedildi. Müşteri ürünü satın aldıktan sonra, affiliate programı bu çerezi Müşteri ‘nin bilgisayarında tespit etti. Kredi kartıyla vb. yolla ödemeyi alan affiliate programı, satış ortağı olan Cem ‘in hak ettiği komisyonu, hesabına ekledi.

Affiliate Marketing Sistemini Çok Daha İyi Anlayın!

affiliate marketing

Affiliate marketing sistemi nasıl işler? (Resme tıklayarak büyütebilirsiniz)

 

Üçüncü Dersimiz Hakkında Bilgilendirme

Üçüncü dersimizin konusu, affiliate marketing program türleridir. Dilerseniz, okumaya devam edebilirsiniz; Affiliate Marketing Program Türleri (AF-3)

Yorumlarınız, Önerileriniz ve Sorularınız

Bu ders hakkındaki yorumlarınız benim için çok önemli. Konu hakkında anlayamadıklarınızı ya da merak ettiklerini sorabilirsiniz. Es geçtiğimi düşündüğünüz bölümler hakkında bilgi alabilirsiniz. Sosyal medyada destek vermeyi unutmayın!


Duayen Bilişim ve Pazarlama 'nın kurucusu, profesyonel satış ortağı, girişimci ve yazar.

 • bpoyraz

  Cem, anlatımda satış ortağı, şematikte satınalan olmuş fakat önemli değil anlayan anladı 🙂 . İlerleyen bölümlerde belki işlenecek fakat yukarıdaki cümleye takıldığım için sormak istiyorum. “Zor olanı seçin” derken dijital ürün oluşturmayı mı kastediyorsunuz? yoksa başka bir şey mi?

  • Cem dikkatsizliğime kurban gitmiş o zaman. 🙂 Evet ilerleyen bölümlerde işleyeceğim bu konuyu. Ama kısaca, zor olanı seçin derken şunu kastediyorum; affiliate marketing sisteminden para kazanmanın bir çok yolu var. Bir yerlere reklam vererek kazanabilirsiniz. (kolaydır, ama sürekli değil) Ya da bir web sitesi açıp, en başından itibaren bir çocuk gibi onu büyütebilir, böyle kazanç sağlayabilirsiniz. Ama insanlara zor gözüken taraf web sitesi açmak. Kastettiğim birinci şey buydu, ilerleyen bölümlerde zaten işleyeceğim. Bir diğer konu, kolay olduğunu düşündüğünüz şeylere yönelmeyin. Bu tam zamanlı yapılabilecek bir iş ve daha her şeyin en başında kolaya odaklanılırsa eğer, yazıda da belirttiğim gibi çoğu zaman başarısızlıkla sonuçlanır.Çünkü kolay aslında zordur. Kolay olduğu düşünülen yöntemlerde o kadar çok ince nokta var ki, bu ince noktalar, işin en başından farkına varılmadığı için başarısızlıkla sonuçlanıyor zaten. Önemli olan tecrübe edinmek. Öncelikle bu tecrübeyi edinmeliyiz.

 • oğuz

  Merhaba ben oguz. Yasim 14 2 ay sonra lise sinavina giricem ve ondan sonra 5 ayim full bos. Para biriktiriyorum ve parami saklamak icin is bankasi kumbara fonu acicam. 18 yasindan buyukler acamiyo. Bu is hakkinda oldukca bilgi edindim. Para kazanirsam eger kazanicagim paralari kumbara fonuma yonlendirebiliyor muyum? Olmadi velim ile gidersem normal hesap acarlar ona yonlendirebiliyor muyum? Yada eve cek olarak benim adima gonderirler mi? Yasin kucuk aklin sarmaz gibi seyler demeyin lutfen. Benden kat be kat buyuk adamlarin yapmadigi kadar arastirma yaptim ve gercekten istekliyim. Cevabinizi bekliyorum

  • Oğuz selamlar, öncelikle sabrın ve azmin için seni tebrik ederim. Yaşının küçük olmasını bir kenara bırakalım, açıkçası ben senin yaşındayken de ticaret yapıyordum. Ama internette değil. Şu an internetteki işime senin yaşındayken başlamayı isterdim. Şunu lütfen unutma, bu iş azim ve sabır gerektiren bir iş. Araştırmalarına hız kesmeden devam et. Eğer bu azmin ve sabrınla devam edersen seni temin ederim çok genç yaşında, sadece Türkiye ‘de değil Dünya ‘da bu işin profesyonellerinden olursun. Bir tavsiye daha çok iyi İngilizce öğren. Sadece derslerin için değil, İngilizce internet işi için çok önemli. Bu süreç içerisinde derslerini kesinlikle ihmal etme, liseden ve üniversiteden mezun ol. Liseden mezun olup da üniversite sınavlarına girdiğinde, başka herhangi bir yerde çalışmana bile gerek kalmayabilir. Hayatını internet ile kazanırsın. Sorularına gelecek olursak, yerli platformlarda paran banka hesabına yatar. Kayıt olurken velinin banka hesap numarasını verebilirsin. Daha sonra yatan parayı yine velinle kumbara fonuna aktarabilirsin. Clickbank ilk iki ödeme için parayı çek ile gönderir. Çeki velinin adına kestirmeyi unutma. Çek geldiğinde, herhangi bir bankadan velinle bozdurabilir, parayı dilediğin yere yatırabilirsin. Sınavlarında başarılar diliyorum. Hoşçakal.

   • Oğuz

    Merhaba yine ben 🙂 para ablamin banka hesabina yaticak onu hallettim. Satis ortakligini web site kurarak yapmayi planlıyorum. Biriktirdigim parayla kendime kitaplik alicam. Cunku dershane kitaplari okul kitaplari defterler ve birsürü okuma kitabim var ve masama sigmiyo 🙂 yani 70 lira birikmis param olsa bile ailemin maddi durumu iyi degil sonuc olarak 70 lirayi goomas a veremem. Web site kurma konusunda uzun ve ayrintili bir makale yazarsaniz cok sevinirim. Nasil kurarim ne hakkinda kurucam nasil bir yol izlemeliyim sorularinin cevaplarini internet üzerinden bulamadim. Web site kurma yolunda bana eslik ederseniz cok sevinirim. Sorularım oldukca size nereden mesaj atabilirim? umarim sıkılmazsınız. Tesekkurler simdiden

© 2017 Kazanç Vakti | Online Kazanç Kuruluşu. Tüm hakları saklıdır..· Makale RSS · Yorum RSS · Sitemap
· duayen