Affiliate Marketing Program Türleri (AF-3)

Paylaşarak ücretsiz derslere destek ver:
Affiliate Marketing (AF-2)

Affiliate Marketing (AF-3)

Affiliate marketing ücretsiz eğitim serisinin bundan önceki bölümü olan Affiliate Marketing Sisteminin İşleyişi ‘nde, affiliate sisteminin temel olarak nasıl işlediğinden bahsetmiştim. Israrla üzerinde durduğum nokta ise şuydu; “Bir sistemden para kazanmak istiyorsanız öncelikle o sistemin nasıl işlediğini çok iyi bilmelisiniz.”

Bu bölümümüzde ise affiliate marketing sisteminin kendi içerisindeki türlerinden bahsedeceğim. Bunlar, ürün / hizmet sahiplerinin en iyi kar oranını yakalayabilmeleri, bu sistemden daha iyi kar sağlayabilmeleri için zaman içerisinde oluşmuştur. Hepsi temelinde affiliate marketing olmasına karşın, her birinden elde edeceğiniz kazançlar farklıdır. Şunu da unutmayın, aşağıda sunduğum seçenekler çoğaltılabilir, bahsettiklerim en genel olarak görülen türlerdir.

Affiliate Marketing Program Türleri Nelerdir?

affiliate marketing program türleri

Pay Per Sale(PPS) , Pay Per Lead(PPL), Pay Per Click(PPC)

Affiliate marketing sisteminde program türleri üçe ayrılır;

 1. Pay Per Sale (Satış Başına Kazanç): En çok kazanç sağlayabileceğiniz affiliate marketing program türü PPS ‘dir. PPS ‘de ürün / hizmet sahipleri, satış başına size kazanç sağlarlar. Ayrıca affiliate sisteminde ürün / hizmet sahipleri tarafından en çok tercih edilen PPS ‘dir. Çünkü ürün sahipleri, ürünlerinin tanıtım çalışmalarını yapmanız için size para ödemez. Satış yaptığınız kadar size ödeme yapmasından dolayı, ürün sahibi için ekstra bir maliyet unsuru içermez.
 2. Pay Per Lead (Yönlendirme Başına Kazanç): PPS ‘ye göre daha kolay olmasına karşın, PPL ‘deki kazanç çok daha düşüktür. Burada anlamdan da çıkartabileceğiniz gibi sizin linkinizden gidilen yönlendirmeler başına kazanç sağlarsınız. Fakat sadece tıklama olarak düşünülmesi yanlış olur. Linkinize tıklayarak, ürün / hizmet sitesine giden kişinin üye olması, form doldurması, herhangi bir bültene kayıt olması beklenir. Bu unsur gerçekleştiği taktirde kazanç elde etmiş olursunuz.
 3. Pay Per Click (Tıklama Başına Kazanç): PPC ‘de isimden de anlaşılabileceği gibi, sizin linkinize, reklamınıza yapılan tıklamalar başına kazanç elde edersiniz. Eğer çok ziyaret edilen bir web siteniz yoksa, sizi tatmin edecek kazançlara ulaşmanız ne yazık ki mümkün değildir. Çünkü, tıklama başına elde edeceğiniz kazançlar çok düşüktür. Zaten affiliate marketing sistemlerinde genel olarak PPS ve PPL tercih edilir. PPC çok da tercih edilmez.

Yukarıdaki affiliate marketing türlerini iyi öğrenmenizi tavsiye ederim. Çünkü, bu sistemin içerisine girdiğinizde sıklıkla bu türlerle karşılacaksınız.

Hangi Affiliate Marketing Program Türü Benim için Uygun Olur?

Hangi tür üzerinde özellikle yoğunlaşmak istediğiniz konusunda bir karar verin. Bu kararınıza yardımcı olmak için şunları söyleyebilirim;

 • Eğer web sitenize giren çok fazla ziyaretçiniz yoksa satış başına kazanç üzerinde yoğunlaşmanızı tavsiye ederim. Sonuçta, spesifik bir alanda örneğin köpek bakımı konusunda bir web sitesi açar ve o web sitesinde köpek bakımıyla alakalı bir e-kitap satışı yaparsanız gayet iyi kazanç elde edersiniz. Unutmayınız ki PPS ‘de yani satış başına kazançta, eğer dijital ürün ise komisyon oranınız ürün fiyatının %50 ile %80 ‘i arasındadır.
 • PPL yani yönlendirme başına kazançta, kazanç oranlarınız PPS ‘ye göre çok daha düşüktür. Rakam vermek gerekirse, maksimum elde edeceğiniz kazanç 2-3 TL olur. Eğer ürün / hizmet sahibi kabul ediyorsa, e-mail pazarlaması yaparak PPL ‘den iyi kazançlar elde edebilirsiniz.
 • PPC üzerinde çok fazla durmuyorum, çünkü çok iyi ziyaretçi kitlesine sahip olan bir web siteniz yoksa tatmin edecek geliri elde etmeniz mümkün değildir.

Dördüncü Ders Hakkında Bilgilendirme

Dördüncü dersi yayınlandım. Dilersen okumaya devam edebilirsin; Affiliate Ağları

Yorumlarınız, Önerileriniz ve Sorularınız

Bu ders hakkındaki yorumlarınız benim için çok önemli. Konu hakkında anlayamadıklarınızı ya da merak ettiklerini sorabilirsiniz. Es geçtiğimi düşündüğünüz bölümler hakkında bilgi alabilirsiniz. Sosyal medyada destek vermeyi unutmayın!


Duayen Bilişim ve Pazarlama 'nın kurucusu, profesyonel satış ortağı, girişimci ve yazar.

 • bpoyraz

  En gerçekçi ve suistimale açık olmayan pps oluyor öyleyse.Satış vardır veya yoktur,başka seçenek yok.Diğer ikisinde sahte tıklamalar,aldatmaya yönelik yönlendirmeler,gerçek olmayan kişilerin doldurduğu formlar falan söz konusu olur herhalde.
  Biz pps üzerinde ilerleyeceğiz herhalde değil mi?

  • Evet genel olarak PPS üzerinden ilerleyeceğiz. Ama doğru yöntemler izlendiğinde PPL ‘de gayet iyi kazanç getiriyor.Sahte tıklamaların, gerçek olmayan kişilerin doldurduğu formlar affiliate yöneticileri tarafından rahatlıkla anlaşılıyor. Hesabınız da askıya alınıyor. Burada tek taraflı bir kazanç söz konusu değil. PPL için düşündüğümüzde, evet ürün / hizmet sahibi bize bunun için para veriyor. Para vermesindeki maksat, kendisinin kazanmak istemesi. Şunu sormalıyız kendimize, nasıl hem kendimize hem de ürün sahibine daha çok para kazandırabiliriz? Etik düşünmek, düzgün ve sürekli bir kazanç için en önemlisi.

 • HANİFE ALAN

  MERHABA EĞİTİMLERİNİZİ MERAKLA TAKİP EDİYORUM DAHA ÖNCE DE DENEDİM AMA BECEREMEDİM BELKİ SİZİ TAKİP EDERSEM BU SEFER OLUR UMARIM

  • Olmasını inanın ki çok istiyorum. Birlikte olduracağız umarım. Sorularınız var ise lütfen sormaktan çekinmeyin.

 • ilker

  MERHABA utku bey bende araştırmalar yapıyorum ama henüz başlayamadım kitabınızı mümkünse istiyorum yardımcı olursanız sevinirim birde sorum olacak yerli site ile yabancı site arasında fark varmı hangisinden başlamalıyım örnek clickbank veya zanox…teşekkürler saygılar sevgiler

  • Yorum yazarken verdiğiniz mail adresinize kitabı gönderiyorum. Geç cevabım için kusura bakmayın lütfen. Yabancı affiliate sitelerinden hitap ettiğiniz kitle çok daha büyük olacağından dolayı daha fazla kazanırsınız. Size tavsiyem bu konuda Clickbank olacaktır.

© 2017 Kazanç Vakti | Online Kazanç Kuruluşu. Tüm hakları saklıdır..· Makale RSS · Yorum RSS · Sitemap
· duayen