Affiliate Ağları (AF-4)

Paylaşarak ücretsiz derslere destek ver:
Affiliate Marketing (AF-2)

Affiliate Marketing (AF-4)

Ücretsiz affiliate eğitim serisi tüm hızıyla devam ediyor. Bu süre içinde sizlere koşullu olarak ücretsiz dağıtacağım 3. kitabım Affiliate Odaklı WordPress ‘i de tamamlamaya çalışıyorum. Bundan önceki bölüm Affiliate Marketing Program Türleri ‘ydi. Eğer okumadıysanız öncelikle onu okumanızı ve sonrasında bu eğitime geçmenizi tavsiye ederim. Bundan önceki eğitimde PPS, PPC ve PPL affiliate türleri üzerinde durmuştum. Tam olarak anladığınızı umut ediyorum. Bu bölümde ise Affiliate Ağları üzerinde duracağım. İsterseniz bu bölümde bahsettiğim affiliate ağları içerisinden size uygun olanlara katılabilirsiniz. Ayrıca şunu da belirtmeliyim, bu ağların eğitimlerine bu konu başlığı altında yer vermeyeceğim. İlerleyen zamanlarda, yani affiliate marketing eğitimlerinin temel bölümü bittiğinde, bu affiliate programları hakkında da eğitimlere başlayacağımı buradan bildireyim.

Çok Tercih Edilen Affiliate Ağları

affiliate ağları

Affiliate ağları, ürün sahibiyle satış ortaklarını bir araya getiren, katılımı genellikle ücretsiz olan ağlardır. Çoğu zaman ürün sahipleri, ürünlerine satış ortakları bulmak için kendi alt yapılarını kurmak yerine, bu affiliate ağlarına katılırlar. Satışlarınızdan gerçekleşen kazançlarınız, bu affiliate ağları tarafından sizin banka hesabınıza yatırılır. Eğer yerli bir platformsa, Türkiye ‘ye ödenmesi gereken vergileri de bu affiliate ağı sizin yerinize öder. Bu affiliate ağlarınının kazancı, satılan her üründen belli bir oranda komisyon almasından ileri gelir.

Yerli Affiliate Ağları

Affiliate konusunda Türkiye ‘de Clickbank tarzı çok fazla affiliate ağı olmadığını söyleyebilirim. Fakat bundan önceki yazımda affiliate marketing sisteminin 3 temel türünden bahsetmiştim. Clickbank ‘daki ürün grubu genellikle PPS ‘dir. Yani satış başına ödeme alırsınız. Türkiye ‘de genellikle PPS türünden kazanacağınız iki affiliate ağı var, bu affiliate ağları özellikle e-kitap satışı yaparak, yüksek komisyon oranları elde etmenize fırsat verir. Bunlar, XTicaret ve ClickMerkez. Genellikle PPL türünden yani yönlendirme başına, kazandırdığınız üye başına kazanç sağlayabileceğiniz affiliate ağları ise, GelirOrtakları, Zanox (Yerli bir firma değildir, fakat Türkiye içinde hizmet veriyor.) dahil edilebilir.

XTicaret: Clickbank tarzında bir affiliate ağı. Türkiye ‘de ilk kurulan affiliate ağları arasında sayılabilir. Bir süre boyunca bende XTicaret üzerinden kazandım. Ama lütfen Türkiye ‘de affiliate marketing sistemiyle sadece XTicaret üzerinden para kazanıldığını düşünmeyin. XTicaret ‘de ödemeler ayda 2 defa, eğer hesabınızda 50 TL ‘nin üzerinde bakiye varsa yatar. Bu ağın içerisinde çok büyük oranda e-kitaplar bulunur ve bu e-kitapların türü yine çok büyük oranda internetten para kazanma kitaplarıdır. Tekrarlıyorum, affiliate marketing sadece internetten para kazanma kitapları satılarak yapılmaz. Bu arada belirtmeliyim, XTicaret ‘e üyelik tek seferliğe mahsus 20 TL ‘dir.

ClickMerkez: Yine Clickbank tarzında bir affiliate ağıdır. İçerisinde yoğunluk olarak e-kitapları barındırmakla birlikte, üyelik tamamen ücretsizdir. ClickMerkez bünyesindeki e-kitapları incelediğimde, internetten para kazanma konulu kitapların dışında da satış ortaklığını yapabileceğiniz bir çok ürün gördüm. Özellikle tavsiye ederim. Önümüzdeki günlerde ben de ClickMerkez ‘deki ürünler için satış projeleri üretmeye başlayacağım. Çünkü hakikaten spesifik konularda ürünler de var.

Zanox: XTicaret ve ClickMerkez ‘deki gibi, elektronik kitaplara rastlayabileceğiniz bir yer değil. Satış başına da, yönlendirme başına da kazanabileceğiniz ürünler mevcut. Bu ağa dahil olan firmalar da, Türkiye ‘de oldukça tanınmış firmalar. BankPozitif, TTNet gibi firmaların da tekliflerine Zanox ‘da ulaşabilirsiniz.

Gelir Ortakları: Özellikle yönlendirme başı kazanç (PPL) üzerinde yoğunlaşmak istiyorsanız, Gelir Ortakları ‘nı tercih edebilirsiniz. Oyun üyelikleri, haber bültenlerine, e-posta güncellemelerine abonelikler sağlayarak kazanç elde edebilirsiniz. Bundan önceki dersimizde belirtmiştim, tekrar belirteyim, PPL ‘den iyi kazanç sağlayabilmek için iyi hit alan bir web sitesine sahip olmanız gerektiğini ya da büyük bir e-posta listesinizin olması gerektiğini belirtmeliyim.

AdTriplex: Türkiye ‘deki büyük firmalar, e-ticaret sitelerini bulabileceğiniz bir affiliate ağı. Zanox ile benzerlikleri bulunmaktadır. Satışına aracılık edebileceğiniz kaliteli ürün / hizmetler bulunmakta. Yukarıda açıkladıklarım dışında da affiliate ağlarını bulabilirsiniz. Sadece bunlardan ibaret değildir.

Yabancı Affiliate Ağları

Affiliate marketing sistemi, Türkiye ‘den çok daha önce yurt dışında gelişmeye başladığından dolayı çok daha fazla affiliate ağını bulabilmeniz mümkün. Eğer İngilizce bilginiz de varsa, bu affiliate ağlarını kullanarak çok ciddi gelirler elde edebilirsiniz.  İşte ücretsiz olarak katılabileceğiniz belli başlı affiliate ağları;

Clickbank: En eski affiliate ağlarından birisi, internet üzerinde araştırma yaptığınızda Clickbank kazananlarının oldukça popüler olduğunu ve çok konuşulduğunu görürüz. Genç İnternet Milyonerlerinden: George Brown başlıklı yazımda, bir Clickbank kazananından da bahsetmiştim. Bu affiliate ağlarında sayısı 10.000 ‘in üzerinde ve çok farklı kategorilerde ürünler var. Genellikle e-kitap, dijital eğitim şeklinde ve komisyon oranlarımız da %80 ‘i buluyor. Üyelik tamamen ücretsiz.

Amazon Associates: Çok bildiğimiz, çok duyduğumuz bir e-ticaret firması olan Amazon ‘un affiliate ağı. Fiziksel ürün satmak isteyenler için bire bir. Komisyon oranları %10 ‘a kadar ulaşmakla birlikte, elektronik ürünler satarsanız bu oldukça iyi bir kazanca tekabül eder. İnsanlar nasıl alsın o kadar pahalı bir ürünü diye düşünmeyin. Amazon ‘dan bahsediyoruz.

Commision Lounge: Online casinoların satış ortaklığını yapabileceğiniz bir affiliate ağı. Eğer bu alana yönelirseniz çok ciddi kazançlar elde edebilirsiniz. Yakın geçmişte kapatılan Dizimag ‘i hatırlarsanız eğer, bu affiliate ağından günde 7.000 dolara yakın belki daha fazla kazanıyordu. Sadece reklamlarını yayınlayarak… Ama web sitesinin hiti oldukça yüksekti.

CJ: PPS ‘den ve PPL ‘den kazanç sağlayabileceğiniz bir affiliate ağı. Dijital ürünlerden çok fiziksel ürün ve hizmetler ağırlıkta.

Yine yukarıda bahsettiklerim dışında çok fazla affiliate ağı mevcut. Hatta yabancı ağlar içerisinde oldukça spesifik affiliate ağları dahi var. Sağlık ürünlerinin satışına aracılık etmek isterseniz, “health affiliate network” olarak arama yapmanız yeterli olur.

Bu Ders Hakkında Notlar

Affiliate ağları hakkında bilgi verdiğim bu derste, bir çok affiliate ağının mevcut olduğunu, imkanlarınızın oldukça fazla olduğunu gördünüz. Sizden ricam, hepsini inceleyin. Neye odaklanmak istediğinize karar verip araştırmalarınızı onun üzerinden gerçekleştirin.  Siz neyin satışına aracılık etmek istiyorsunuz? Fiziksel bir ürün mü? Dijital bir ürün mi?

Uyarı 1: Affiliate marketing sadece internetten para kazanma kitaplarının satışıyla yapılmaz. Satışına aracılık edebileceğiniz, farklı sektörlerde bir çok ürün var. Eğer internetten para kazanma alanında kitapları satmak isterseniz, çok büyük bir rekabetin içerisine düşersiniz. Çünkü herkes aynı şeyi yapıyor! Farklı olanı yapın ve kazanın.

Uyarı 2: Bu kadar affiliate ağının içerisinde, çalışmalarınızı daha verimli hale getirmek için sadece bir ürüne ve bir affiliate ağına odaklanın. Böylesi sizin için çok daha iyi olacaktır. Kazanmaya başladıkça yeni projeler üretebilirsiniz.

Beşinci Dersimiz Hakkında Bilgilendirme

Dilersen, beşinci dersi okumaya devam edebilirsin; Affiliate Marketing Ürün Seçimi

Yorumlarınız, Önerileriniz ve Sorularınız

Bu ders hakkında yorumlarınıza önem veriyorum. Özellikle üzerinde durmamı istediğiniz noktalarda, yorumlarınızla bana ulaşabileceğiniz gibi, e-posta ile, sosyal medyadan da benimle iletişime geçebilirsiniz. Bana sosyal medyada da destek vermeyi lütfen unutmayın!


Duayen Bilişim ve Pazarlama 'nın kurucusu, profesyonel satış ortağı, girişimci ve yazar.

 • Meltem

  Merhaba, yine güzel bir yazı kaleme almışsınız. Şimdiye dek sizden çok değerli bilgiler edindim gerçekten; fakat çok az yorum yazmıştım. Bir kıymetbilirlik işareti olarak bir yorum da ben yazayım dedim. Bu arada da kafama takılan birkaç soruyu yöneltmek istedim size:

  1. eskisevgilim.net isimli bir blogum var ve bu blogdan her ay (birkaç aydır kazanmaya başladım, henüz çömez sayılırım) 1000 TL civarında bir kazancım var. Bu kazancımda sizin yazılarınızın ve özellikle azim aşılayan ve güve veren ifadelerinizin çok katkısı oldu. Hele, Affiliate ile ilgili yazdığınız ve ücretsiz dağıttığınız e-kitap, hakikaten çok işlevsel oldu benim için. Sadece şu kadarını söyleyebilirim ki bu kitap bile, piyasadaki birçok ücretlş kaynaktan daha açıklayıcı ve doyurucu.

  Soruma geleyim: Acaba, 100 civarında özgün makale (doğrusu deneme) girdiğim bu bloguma iki haftada bir makale girmeye devam etsem ve başka bloglara yönelsem, eskisevgilim.net düşüşe geçer mi? Yani iki haftada bir yazı girmek çok mu yetersiz olur? Çünkü bu konuda yazılacak çok fazla bir şey kalmadı gibi.

  2. Satış ortaklığının herhangi bir mahzuru var mı? Yani yasal anlamda başımızı ağrıtacak bir durum çıkar mı karşımıza? İnsan, para kazanmaya başlayınca bu tür sorular üşüşmeye başlıyor bir anda aklına. Örneğin takma ad kullanmam, bir sıkıntı oluşturur mu? Veya bunun dışında bilmemiz gereken başka sakıncaları var mı?

  Bu bağlamda, müşteriyi ürünü almaya teşvik etmek için, ürünün gerçekten harika olduğuna ilişkin söylemlerin bir sıkıntı doğurma riski var mı? Ben, ürünün gerçekten değerli olduğunu biliyorum ve müşterilerime de bu e-kitabın hakikaten kıymetli olduğunu söylüyorum. Bunun bir sakıncası olur mu?

  3. Genel anlamda, yukarıda zikrettiğim bloguma (eskisevgilim) bakarak yanlış yaptığım noktalara dair düzeltmem gereken hususları söyleyebilir misiniz? Sizden alacağım dönütler benim için gerçekten çok değerli.

  Not: e-posta aboneniz olarak yazılarınızı düzenli olarak takip ediyorum. Ayrıca wordpress ile ilgili yazdığınız kitabın çıkmasını da iple çekiyorum. Şunu bilmenizi isterim ki yazılarınızdan feyiz alan binlerce insan olduğunu biliyorum; fakat millet olarak “yorum yazma özürlü” olduğumuz için, maalesef bunu dile getirmekten uzağız.

  Her şey için teşekkür ederim. Sağlıcakla…

  • Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. İnanıyorum ki, bu yorumunuz sizin gibi kazananlar diğer okuyucuların da kazanmasına teşvik edecektir. Gayet iyi bir alan seçmişsiniz, yazılarınız oldukça doyurucu. Affiliate linklerinizin kullanımı gayet iyi ve yerinde. Linklerinizin tıklanma oranlarını direk takip edebilmek için bit.ly adresinden bir üyelik alabilirsiniz. Böylece linklerinizin kaç defa tıklandığını, ne kadar bir geri dönüşüm olduğunu çok rahat hesaplayabilirsiniz. Buradan yorumu okuyan diğer arkadaşlara da bir tavsiye vereyim. Size okuyan insanlara kıymetli bilgiler verir ve bu kıymetli bilgiler arasında kaliteli olduğuna inandığınız ürünleri tavsiye ederseniz kazanan tarafta olursunuz. Geleyim sorularınıza,

   1. ci sorunuz: Google konusunda çok net konuşmak oldukça zor. Normalde ne kadar süreyle içerik giriyordunuz? İki hafta değil de haftada bir içerik girmeniz bana kalırsa çok daha iyi olacaktır. Çünkü yeni projelere geçmenizin zamanı gelmiş görünüyor. Bir diğer alternatif kazancınızın küçük bir kısmını web sitenize içerik girmesi için bir yazara ayırabilirsiniz de. R10 ‘da makale alım satım konusunu incelerseniz istediğiniz bir yazarı muhakkak ki bulursunuz.

   2. ci sorunuz: Satış ortaklığının herhangi yasal bir sıkıntısı olmaz. Yalnız yaşadığım şöyle bir olayı anlatayım. Horlamayla alakalı bir e-kitabın satış ortaklığını yapıyordum. Fakat e-kitabın yazarı, bir doktor hakkında aslında var olmayan yorumları web sitesinde yayınlamış.E haliyle, bende ürünün satışı için açtığım web sitesinde bu yorumu paylaştım. Doktor da aslında kendisinin böyle bir çalışması olmadığını, yorumların kendisinin ağzından yapıldığını görüp yasal yollara başvurunca küçük bir sıkıntı doğurdu. Bundan dolayı web sitenizle ilişkili e-posta hesaplarını düzenli olarak kontrol edin. İnsanlar size rahatlıkla ulaşabilirse bir sıkıntı olmayacaktır. Ürün harika demeniz, takma isim kullanmanız da bir problem doğurmayacaktır.

   3. sorunuz: Bu projenizden kazandığınıza göre, bir çok şeyi zaten doğru yapmışsınız demektir. Ama bir sonraki projelerinizde, hatalarınızdan da ders alarak çok daha iyi kazanç seviyelerine ulaşacağınızı belirtmeliyim. Affiliate Odaklı WordPress kitabımda, sizi daha profesyonel bir seviyeye ulaştıracağıma inanıyorum.

   Aklınıza takılan bütün soru ve sorunlarınızda bana e-posta adresimden rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Bol kazanç dileklerimle!

   • Meltem

    Çok teşekkür ederim değerli geri bildiriminiz için. İfade ettiğiniz tavsiyelere kulak vereceğim. Sizi her daim takip ediyorum. Değerli bilgilerinizle çok daha iyi yerlere geleceğimiz kesin. Tekrar teşekkür ederim efendim.

 • bpoyraz

  Kişisel kanaatim fiziki ürün satmak için çalışmanın daha doğru olacağı.Neden? Çünkü dijital ürün öyle veya böyle ama mutlaka kopyalanabilir bir ürün oluyor.İnsanlar böyle bir ürüne ihtiyaç duydukları zaman mutlaka “acaba internette bedava bulabilir miyim?” diye didik didik ediyor.
  Öyle kişiler var ki her türlü tedbiri almış olsanız dahi ekran kopyala yapıştır yaparak veya ses dosyası ise başka bir kayıt ortamına dinleterek kopyasını oluşturuyor.Amacı bundan gelir sağlamak değil,ürün sahibine zarar vermek.Bu durum bize özgü değil,dünyanın her yerinde var.
  Şahsen ben en iyi tedbirlerin alındığı ürünlerin kopyalarını %99,5 ihtimalle internette buluyorum.
  Ama fiziksel ürün öyle değil, o kişiye özel.Onu kopyalamak isteyen ürünü üretecek tezgahı kurmak zorunda.Kişisel fikrim budur, katılan olur olmaz tabi.Katılmayanın da neden farklı düşündüğünü bilmek isterim.

  • Ben de sizin gibi düşünüyordum. Ama dijital ürünlerden elde edeceğiz kazanç emin olun buna değiyor.Dijital ürünlerden gelir elde etmeye başladığınızda fikriniz değişir. İnternetten bedava bulabilir miyim diyenler bir şekilde bedavaya bulabiliyorlar evet. Ama şunu da unutmayın, bu hakikaten azınlık. Herkes aynı şekilde düşünmüyor ya da herkes bulamıyor. Önerdiğiniz ürün sayfasına 100 kişi gitse 2 ‘si satın alsa dahi gayet makul kazanç seviyesine ulaşırsınız. Bir de şu var, diyelim ki bir ürünün satış ortağıyız. Emek vermişiz, gelir elde ediyoruz.. E haliyle internette de ürünü araştırıyoruz. Yasal olmayan şekilde ürünün dağıtıldığını görsek ürün sahibini uyarırız değil mi? Gerekirse yasal yollara başvurulur ki buna hiç gerek kalmıyor. Sadece bir mail atarak o içeriği kaldırtabiliyoruz.
   Elbette ki fiziksel ürün satışı da yapabilirsiniz, her şeyi oturttuğunuzda gayet iyi kazanç da elde edebilirsiniz. Ama bu sizi dijital ürünlerin satışından da alıkoymasın. Yorumunuz için teşekkür ederim.

© 2017 Kazanç Vakti | Online Kazanç Kuruluşu. Tüm hakları saklıdır..· Makale RSS · Yorum RSS · Sitemap
· duayen